Leading Manufacturer of industrial atta chakki machine, tomato ketchup and sauce making machine, hammer mill pulverizer, animal feed mill plant, dry grinder machine and snack food extruder from Kolkata.




₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Capacity (kg/hr) | 250 kg/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Chakki Size (inch) | 24 inch |
| Motor Power (HP) | 15 HP |
| Grinding Mechanism | Stone Grinding |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Usgae | Industrial |
| Brand | Rising industries |



₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Pulper |
| Power Rating | 2 hp |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Motor Power | 2 HP |
| Body Material | Ms |
| Grade | Automatic |
| Phase | Single phase |
| Usage/Application | Industrial |



₹ 22500 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 30 kg/hr |
| Motor Power | 3hp |
| Material Processed | Grain Grinding |
| Application | Grain Grinding |
| Number Of Hammers | 12 |
| Discharge Fineness | 0.5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Type | 10HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |



₹ 125000 / PieceGet Latest Price
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Plant Type | Automatic |
| Motor Power | 6-100hp |
| Feed Form | Pellet |
| Application | Cattle Feed |
| Power Source | Electric |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor | 6-100hp |



₹ 22500 / PieceGet Latest Price
| Application Type | Multi Purpose |
| Grinding Type | Dry |
| Power Source | Electric |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Number Of Blades | 4 |
| Brand | Rising industres |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |



₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Machine Type | Single Screw |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Installed Power | .75 kw |
| Motor Power | 1 hp |
| Heating Type | Electric |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 285000 / PieceGet Latest Price
| Steam Capacity | 500 kg/hr |
| Working Pressure | 7 kg/cm² |
| Fuel Type | Wood + Husk |
| Material | Mild Steel |
| Furnace Type | Internal Furnace |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Rising industries |
| Condition | New |
| Usage/Application | Industrial |



₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Manufacturing Method | Sheeting |
| Production Capacity | 40 kg /hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Shape | Round |
| Machine Type | Manual |
| Brand | rising |
| Weight | 50 kg |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Papad Size | Medium |
| Usage | Industrial |



₹ 26000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 150 kg/hr |
| Motor Power | 1 HP |
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Cutting Function | Slicing |
| Number of Blades | 7 Blades |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material | Mild Steel |
Since our inception in the year 2004, we have been betrothed in offering a wide array of Vegetable Slicer. Ideal for cutting potatoes into strips and slices, the offered machine is used to make chips in resorts, food corners, hotels and many other places. Our valuable clients can buy this machine from us at affordable rates in fixed time frame. Beside this, the provided Vegetable Slicer is manufactured using premium quality components and modish techniques.
Features:




₹ 175000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 175000 Piece |
| Machine Type | Wood Pulverizer |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Power Source | Electric Motor |
| Motor Power | 15 HP |
| Output Size | 2–4 mm |
| Feeding Type | Manual Feed |
| Suitable Raw Material | Wood Logs |
| Application | Biomass Fuel |



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| End Product | Tomato Ketchup |
| Material | SS304 |
| Power Source | Electric |
| Filling Type | tray |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 250000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 15 HP |
| Machine Type | Single Screw |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material Of Construction | Mild Steel |
| Material To Be Extruded | Ms |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Type | 55 H.P - 135 H.P |



₹ 75000 / PieceGet Latest Price
| Grain Type | Multi-Grain |
| Phase | Single Phase |
| Number of Screens | 2 |
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Brand | rising |
| Motor Power | 3 hp |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |



₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Cutting Capacity | 10 Inch |
| Automation Grade | nomel |
| Blade Size | 3500x27x0.9 mm |
| Material Cut | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Feed Type | manual |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 10 inch |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 21000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 21000 Piece |
| Capacity | 100–200 kg/hr |
| Power Source | Electric |
| Operation Type | Single Pass |
| Motor power | 1-3 HP |
| Power Rating | 3 HP |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Paddy To Rice |
| Machine Type | Mini rice mill |
| Applications | Husk Remover |

₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 35000 Piece |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Capacity | 250KG/H |
| Driven Type | SEMIAUTOMETIC |
| Motor Power | 3HP |
| Power | 220V |
| Size | 2X2X4 |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 225000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 225000 Piece |
| Machine Type | Vertical |
| Capacity | 150 Liters |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Homogenizing |
| Weight | 200 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Ring Diameter | 1100 mm |
| Power | 5 hp |
| Mill Type | Colloid |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 100 kg |
| Production Capacity | 100 kg |
| Material of Contact Parts | SS 304 |
| Material of Construction | SS 304 |
| Mixer Type | Ribbon Blender |
| Application | Spices & Masala |
| Usage / Application | powder |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Motor Power | 3 HP |
| Usage/Application | Industrial |


₹ 85000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mill Type | Vertical |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Power Source | Electric Motor |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Output Size | 0.5 mm |
| Feeding Type | Conveyor Feed |
| Capacity | 200 Kg/hr |
| Motor Power | 10 hp |
| Warranty | 7-12 months |
| Suitable Input | Sawdust |


₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 60000 Piece |
| Filling Capacity | 200–500 g |
| Number Of Heads | 1 Head |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Capacity | 500 pouch/hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pouch Capacity | 1-5KG |
| Packing Speed | 40–60 fills/min |
| Filling Technology | Weigh Filler |
| Packaging Type | Pouches |
| Power Consumption | 220V |

₹ 22000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 22500 Piece |
| Mounting Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max. Pouch Load | 1 to 5 kg |
| Max Pouch Load | 1 to 5 kg |
| Max Loading Capacity | 5 Kg |
| Sealing Width | 5 mm |
| Conveyor Speed | 0 to 15 m/min |
| Temperature Range | 0 to 300 C |
| Material | POWDER AND GRANULES |
| Brand | NEW |
Specifications:
Features:

₹ 175000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 136000 Piece |
| Packing Speed | 20-40 pouch/min |
| Capacity | 3000 Pouch/Hour |
| Filling Range | 50-250 g |
| Product Type | Powder |
| Sealing Type | Three Side Seal |
| Packaging Material | GRANULES |
| Film Material | LDPE |
| Air Pressure Req | 5 bar |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Speed | 30/MINUTS |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India



















