Manufacturer of a wide range of products which include masala making machine, masala mixture machine, automatic masala machine, masala pulverizer machine, ss masala plant and masala grinding machine.










₹ 225000 / pieceGet Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Blower | With Blower |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Rising |
| Capacity | 20KG- 400KG PER HOUR |
| Weight | 100KG- 4TON |
| Power | AC |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING OF SPICE |
| Power Consumption | 2H.P -50 H.P |









₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Drum Design | spiral |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | RISING |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Capacity | 80-100 kg/h |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS &SS |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Commercial |







₹ 165000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Pulverizer |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Grinding Type | Dry |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Blower | With Blower |
| Phase | single phase or three phase |
| Material of Construction(Contact) | MILD STEEL & STAINLESS STEEL |
| Brand | Risisng |
| Capacity | 20 KG - 400 KG/HR |
We are holding rich experience in the domain of manufacturing and exporting a quality range of Automatic Masala Machine. This equipment is manufactured in compliance with set industrial norms, using best quality materials and components. This equipment consumes less power and high operational fluency. We make this Automatic Masala Machine available for clients in different technical specifications as per their requirements. Also, we offer this equipment at cost effective prices.
Features:
Rugged design
Easy to install
Maintenance free








₹ 32500 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Pulverizer |
| Production Capacity | 80 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Blower | Cyclone Type |
| Automation Grade | AUTOMATIC |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Rising |
| Voltage | 220 Volt |
| Weight | 150 KG - 500KG |



₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Pulverizer |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | Cyclone Type |
| Capacity | 30-40 KG/H |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 316 |









₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Pulverizer |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Blower | Cyclone Type |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Motor Power | 15HP |
| Brand | Rising |
We are holding rich experience in the domain of manufacturing and exporting a quality range of Automatic Masala Machine. This equipment is manufactured in compliance with set industrial norms, using best quality materials and components. This equipment consumes less power and high operational fluency. We make this Automatic Masala Machine available for clients in different technical specifications as per their requirements. Also, we offer this equipment at cost effective prices.
Features:
Rugged design
Easy to install
Maintenance free








₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Pulverizer |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | Cyclone Type |
| Phase | Single Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 316 |
| Capacity (Kg/hr) | 30-40KG/Hour |








₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Machine Type | Pulverizer |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Blower | Cyclone Type |
| Capacity | 80-100 kg/h |
| Motor Power | 15HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Phase | Single Phase |
We are holding rich experience in the domain of manufacturing and exporting a quality range of Automatic Masala Machine. This equipment is manufactured in compliance with set industrial norms, using best quality materials and components. This equipment consumes less power and high operational fluency. We make this Automatic Masala Machine available for clients in different technical specifications as per their requirements. Also, we offer this equipment at cost effective prices.
Features:
Rugged design
Easy to install
Maintenance free





₹ 85000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 200 Kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor Power | 10 HP |
| Usage/Application | Commercial |
| Usage | Commercial |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Chamber Type | Pulverizer |
| Power Source | Electric |
| Brand | rising |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 55000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Pulverizer |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Motor Power | 10 HP |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Blower | Cyclone Type |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |










₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Type Of Machine | Grinding |
| Brand | Rising |
| Capacity | 20KG- 400KG PER HOUR |
| Motor Power | 10 hp |
| Weight | 100KG- 4TON |
| Type Of Machines | Fully Automatic |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING OF SPICE |
| Power Consumption | 2H.P -50 H.P |
| Purpose | Spices Grinding |
| Material | MILD STEEL & STAINLESS STEEL |








₹ 125000 / UnitGet Latest Price
| Type Of Machine | Grinding |
| Brand | rising |
| Capacity | 20KG- 400KG PER HOUR |
| Motor Power | AC |
| Weight | 100KG- 4TON |
| Model | SEMI-AUTO ,FULLY-AUTO |
| Type Of Machines | SEMI-AUTO ,FULLY-AUTO |
| Power Consumption | 2H.P -50 H.P |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING OF SPICE |
| Material | MILD STEEL & STAINLESS STEEL |







₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Machine Function | Grinding |
| Machine Type | Pulverizer |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Automatic Grade | Fully Automatic |
| Spice Type | Chilli |
| Grinding Type | Dry |
| Type Of Masala | Chilli |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
We are holding rich experience in the domain of manufacturing and exporting a quality range of Automatic Masala Machine. This equipment is manufactured in compliance with set industrial norms, using best quality materials and components. This equipment consumes less power and high operational fluency. We make this Automatic Masala Machine available for clients in different technical specifications as per their requirements. Also, we offer this equipment at cost effective prices.
Features:
Rugged design
Easy to install
Maintenance free




₹ 75000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Machine | grader type |
| Power Source | Electric Motor |
| Brand | rising |
| Motor Power | 3 HP |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Production Capacity | 2000 kg/hour |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Material Of Construction | Mild Steel |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Material | Mild Steel |



₹ 55000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Application | Dry grinding |
| Material Processed | Herbal |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Machine Capacity(kg/hr) | 200 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Number Of Hammers | 48 |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | ms |



₹ 55000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Grinding Mechanism | Pulverizer |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Application Type | Commercial |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Output Form | Fine Powder |
| Usage/Application | Commercial |
| Cooling System | Fan Cooled |
| Material of Construction(Contact) | MS |


₹ 40000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
| Motor Power | 10 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | rising |
| Ring Diameter | 500 mm |
| Capacity | 200 kg |
| Power | 10 HP |
| Material | Mild Steel |
| Speed | 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India















