Prominent & Leading Manufacturer from Kolkata, we offer oil machine manufacturer, automatic oil making machine, oil mill machine, table model oil expeller, oil expeller machine and domestic oil mill machinery.







₹ 334000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 150 kg/hr |
| Capacity | 50 - 1000 Kg/Hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 10 H.P |
| Body Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Brand | Rising Industries |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |





₹ 334000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Machine Capacity | 100–200 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 0.75 kW |
| Driven Type | Electric Motor |
| Phase | Three Phase |
| Suitable Seeds | Mustard |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Capacity | 20 - 400 Kg/Hour |






₹ 55000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity(Ton/Day) | 2 Ton/Day, 50-1000 Kg/Hr |
| Suitable seeds | Mustard |
| Body material | MS |
| Power | 10 H.P. |
| Weight | 900 kg |
| Motor power | 10 HP |
| Voltage | 380 V |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three |
A mini oil mill is a set of machines used to extract oil from various oily seeds. They include:
Peanuts, sesame seeds, sunflowers, cottonseeds, castor beans, flaxseeds, to name a few. As the agricultural sector became more technologically advanced and made the more developed large-scale oil mills inaccessible, many individuals chose to set up complete mini-mills at local locations. , not only helped generate income in rural areas, but also helped create many employment opportunities in villages.
Simple and easy to use, most of these mini oil mill machines are ideally made for small entrepreneurs and village farmers as they offer small to medium scale oil production. Note that a complete mini oil mill consists of several individual parts that make up the whole, each performing a different role.
Due to the many advantages mini oil mills have, there is no doubt that they are becoming more and more popular among smallholder farmers who have decided to enter this profitable oil mill business.Own a mini oil mill Some of the benefits of doing so are:
Eliminating the exploitative middlemen who always try to connect farmers to refineries helps you get the full benefit. It also saves expensive transportation costs and expensive taxes that must be paid to centralized millers to process the oilseeds.
Oilcake, a by-product of oil production, has helped many farmers practice mixed farming because it is not only a nutritious animal feed, but it also helps increase the milk production of dairy cows. The mini oil mill machine is easy to operate and maintain. This saves farmers more time as well as resources that can be wasted when trying to source the same.
These refineries contribute to the rapid development of rural areas as they promote wealth creation, provide employment opportunities for villagers and significantly improve living standards.
The technology used to make these types of grinders is so simple that you don't have to go through any difficult training to master their functions. A full mastery of how these factories work typically takes up to four days in a training course.
We have been recognized amongst the leading organization engaged in manufacturing and supplying Oil Mill . Our expert manpower uses best quality cast iron and mild steel, sourced from trusted vendors to manufacture this machine. This machine is used to extract oil from a wide range of oil seeds. This Oil Mill comprises of screwing oil press, heating chamber and vacuum filter. We offer this machine at cost effective prices.
Features:






₹ 15000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Capacity | 20–50 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1 HP |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Mustard |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 Kg/Hr |
| Brand | Rising Industries |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Machine Type | Mini Expeller |
Features:
Table Model Oil Expeller
A professionally managed company engaged in offering a wide range of Table Model Oil Expeller that is used to extract oil from edible as well as non-edible oil bearing material. It is manufactured of premium quality raw materials and using innovative technology which make it durable and reliable. It is designed by our team of highly skilled professionals in compliance with industry standards. This Table Oil Expellers has many special features such as maximum oil yield at low operating cost, low power consumption, robust design, sturdy construction and cost effectiveness.
Specifications:




₹ 334000 / PieceGet Latest Price
| Machine Capacity | 100–200 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 10-30HP |
| Driven Type | Electric Motor |
| Operation Type | Continuous |
| Suitable Seeds | Mustard |
| Capacity | 2 ton/day |
| Machine Type | Cold Press |
| Body Material | MS/SS |
| Motor Warranty | 1 Year |




₹ 220000 / UnitGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 150 kg/hr |
| Machine Capacity | 100–200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 10 HP |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Driven Type | Electric Motor |
| Body Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Suitable Seeds | Mustard |
| Operation Type | Automatic |
With rich market knowledge as well as experience, we have been able to emerge as a trusted manufacturer and supplier of Oil Expeller. We manufacture this machine with the help of our skilled manpower using best quality cast iron and steel. This machine is used to extract oil from edible as well as non-edible oil bearing material. We check this Oil Expeller on defined quality parameters to provide the best range to clients. Also, we offer this machine at cost effective prices.
Features:
Oil Expeller
A professionally managed company engaged in offering a wide range of Oil Expeller that is used to extract oil from edible as well as non-edible oil bearing material. It is manufactured of premium quality raw materials and using innovative technology which make it durable and reliable. It is designed by our team of highly skilled professionals in compliance with industry standards. This Oil Expellers has many special features such as maximum oil yield at low operating cost, low power consumption, robust design, sturdy construction and cost effectiveness.






₹ 15000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Pressing Method | Cold And Hot |
| Power | 0.25 HP |
| Capacity | 5 kg hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Brand | Rising Industries |
| Operation Type | Automatic |
We have been recognized amongst the leading organization engaged in manufacturing and supplying Oil Mill . Our expert manpower uses best quality cast iron and mild steel, sourced from trusted vendors to manufacture this machine. This machine is used to extract oil from a wide range of oil seeds. This Oil Mill comprises of screwing oil press, heating chamber and vacuum filter. We offer this machine at cost effective prices.
Features:



₹ 334000 / PieceGet Latest Price
| Machine Capacity | 100–200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 10-30HP |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Mustard |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Body Material | MS/SS |




₹ 334000 / PieceGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Capacity | 2 ton/day |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 10-30HP |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Cold Press |
| Brand | Rising |
| Operation Type | Automatic |




₹ 334000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 100-600 Kg/H |
| Automation grade | Automatic |
| Suitable seeds | Mustard |
| Machine Type | Cold press |
| Power | 10-30HP |
| Body Material | MS/SS |
| Motor Warranty | 1 yr |
| Weight (kg) | 1000-3000 Kg |



₹ 155000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2tpd |
| Automation Grade | Automatic |
| Plant Type | Cooking Oil Mill |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Material | Mild Steel |
| Body Material | MS |
| Production Capacity | 2 Ton/Day |
| Capacity(Ton/Day) | 2 Ton/Day |
| Phase | Three Phase |




₹ 15000 / PieceGet Latest Price
| Plant Capacity | 5kg/hour |
| Capacity | 5 Kg/Hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 0.5 H.P. |
| Suitable For | Mustard |
| Process Type | Expeller |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | Mustard Oil, Peanut Oil, Sunflower Oil, Cotton Seed Oil, Palm Fruit Oil |
We have been recognized amongst the leading organization engaged in manufacturing and supplying Oil Mill . Our expert manpower uses best quality cast iron and mild steel, sourced from trusted vendors to manufacture this machine. This machine is used to extract oil from a wide range of oil seeds. This Oil Mill comprises of screwing oil press, heating chamber and vacuum filter. We offer this machine at cost effective prices.
Features:



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India










