Providing you the best range of namkeen mixture machine, food mixer machine, spiral mixer machine, stainless steel dough mixer, maida mixture machine and powder mixture machine with effective & timely delivery.





₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Dough Kneader |
| Capacity | 50 kg |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Heating Type | Electric |
| Brand | RISING |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 50 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Power | 2- 3 hp |
| Gear System | yes |




₹ 36500 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Mixer Type | Ribbon blender |
| Motor Power | 3 HP |
| Brand | Rising Industries |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURER OF MIXCTUR |
| Application | Masala mixing |
| Model Name/Number | rising |
| Contact Material | SS304 |
| Speed Control | Variable speed |
| Automation Grade | AUTOMATIC |
| Material | SS |



₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Bowl Capacity | 60 L |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Dough Capacity | 50 kg |
| Motor Power | 3 HP |
| Capacity | 50KG/H |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bowl Movement | Removable Bowl |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 3HP |




₹ 45000 / UnitGet Latest Price
| Bowl Capacity | 20 L |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Mixer Type | Spiral |
| Color | Silver |
| Body Material | SS And MS |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Rising |
| Phase | Three Phase |
The offered mixers are widely used for making dough for roti dosa cake or bread. Available with us at highly affordable market prices, these mixers are available in customer stated specifications. The offered mixers are highly demanded in the market for their low maintenance and minimum power consumption




₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Mixer Type | Ribbon blender |
| Capacity | 50 kgs |
| Bowl Capacity | 40 L |
| Motor Power | 3 HP |
| Brand | RISING |
| Application | Masala mixing |
| Contact Material | SS304 |
| Speed Control | Variable speed |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 2 HP |



₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Standard Make |
| Speed | 60 rpm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 100 KG / BATCH |
| Power | 3 HP |
| Voltage | 220 V |
| Machine Power | 3 HP |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Mixer Type | Ribbon Blender |
| Capacity | 100 KG / BATCH |
| Working Type | Batch |
| Application | Food |
| Brand | RISING |
| Material Of Construction | SS304 |
| Batch Capacity | 50 kg |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Machine Power | 3 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |




₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Mixer Type | Ribbon |
| Capacity | 50 kg |
| Motor Power | 3 hp |
| Machine Type | Batch |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mixing Time | 3 min |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Rising |
| Automatic Grade | Automatic |
| Condition | New |


₹ 95000 / PieceGet Latest Price
| Mixer Type | Ribbon |
| Capacity | 500 kg |
| Motor Power | 7.5 hp |
| Machine Type | Batch |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mixing Time | 5 min |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Rising |
| Automatic Grade | Automatic |
| Condition | New |



₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mixer Type | Dough mixer |
| Motor Power | 2 HP |
| Brand | RISING |
| Application | Dough mixing |
| Model Name/Number | rising |
| Contact Material | SS304 |
| Speed Control | Single speed |
| Gear System | yes |
| Voltage | 220 V |
| Material | ms & ss |



₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Standard Make |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed | 60 rpm |
| Power | 3 hp |
| Capacity | 50 kg |
| Voltage | 220 v |
| Material | ss & ms |
| Phase | 1 |
| Grade | ss & ms |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Brand | rising |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed | 60 rpm |
| Power | 2 hp |
| Capacity | 50 kg |
| Voltage | 220 v |
| Material | ss & ms |
| Phase | 1 |
| Grade | ss & ms |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Bowl Capacity | 60 L |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Capacity | 50 kg |
| Motor Power | 3 HP |
| Mixer Type | Spiral |
| Brand | RISING |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Gear System | yes |



₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Bowl Capacity | 20 L |
| Motor Power | 2 HP |
| Mixer Type | dough mixture |
| Usage/Application | Commercial / Large |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Capacity | 50 kg |
| Motor Power(in HP) | 2-3 HP |



₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Bowl Capacity | 60 L |
| Material | Stainless Steel |
| Dough Capacity | 50 kg |
| Motor Power | 3 HP |
| Usage/Application | Commercial / Large |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Body Material | SS And MS |
| Bowl Movement | Tilting Bowl |
| Capacity | 100 kg |



₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Mixer Type | Spiral mixer |
| Bowl Capacity | 60 L |
| Motor Power | 3 HP |
| Brand | RISING |
| Speed Control | Variable speed |
| Bowl Material | Stainless steel |
| Usage | Bakery |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 2-3 hp |
| Voltage | 220 V |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India














