Leading Manufacturer of food packaging machine from Kolkata.




₹ 136000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Mechanism | Cup Filler |
| Automation Grade | Automatic |
| Filler Type | Cup Filler |
| Filling Range | 10-100 g |
| Capacity (Pouch Weight) | 50-250 g |
| Packaging Type | Pouch |
| Packing Speed | 30-60 PPM |
| Machine Speed (PPM) | 30-60 PPM |
| Sealing Type | Center Seal |
| Suitable Product | Dry Fruits |



₹ 22500 / PieceGet Latest Price
| Food Type | Spices |
| Automation Level | Automatic |
| Machine Type | Pouch Packing |
| Filling System | Auger Filler |
| Packaging Speed | 20–40 packs/min |
| Packing Range | 5kg-10kg |
| Pack Type | Pouch |
| Filling Range | 50–200 g |
| Contact Material | SS304 |
| Material of Construction | Stainless Steel |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India
