Pioneers in the industry, we offer poultry feed making machine manufacturer, cattle feed machine, feed machine manufacturer, cattle feed plant, mini poultry feed machine and feed pellet machine from India.




₹ 125000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Pellet Mill |
| Capacity | 300-5000KG/H |
| Motor Power | 6-100hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Mash |
| Die Size | 2 mm |
| Material | MS |
| Voltage | 420 -220 V |
| Warranty | ONE YEAR |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 87000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Mash Plant |
| Type of Machine | Cattle Feed Grinder |
| Capacity | 300 kg/hr |
| Motor Power | 5 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Mash |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Rising |




₹ 55000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Mash Plant |
| Capacity | 200 kg per hr |
| Motor Power | 3 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Mash |
| Weight | 250 KG |
| Die Size | 2 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 420 V |
| Material | Mild Steel |



₹ 385000 / UnitGet Latest Price
| Plant Capacity | 500kg |
| Plant Type | Mash Plant |
| Capacity | 500 kg per hr |
| Motor Power | 30 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Hammer Size | 16 inches |
| Number of blades | 36 |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 650000 / plantGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 plant |
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Plant Type | Mash Plant |
| Capacity | 1500 kg per hr |
| Motor Power | 25hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Weight | 2000kg |
| Number of blades | 48 |
| Voltage | 420 V |
| Material | Mild Steel |


₹ 55000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Mash Plant |
| Capacity | 300 kg per hr |
| Motor Power | 3 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Mash |
| Die Size | 2 mm |
| Voltage | 420 -220 V,420 -220 V |
| Warranty | ONE YEAR |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | RISING |



₹ 87000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Flat Die |
| Capacity | 500 kg per hr |
| Motor Power | 50 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Die Size | 2.5 mm |
| Weight | 350kg |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 85000 / UnitGet Latest Price
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Plant Type | Pellet Plant |
| Capacity | 200 kg per hr |
| Motor Power | 5 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Number of blades | 32 |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Rising |




₹ 185000 / PlantGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Plant Type | Pellet Plant |
| Motor Power | 5 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Cow Feed |
| Material | MS/SS |
| Voltage | 220 / 440 VOLT |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 300 kg per hr |
We deal in different capacity ranges from 100 kg per hr- 2000 kg per hr having power consumption from 5 -35 hp
Small Cattle Feed plant are used to manufacture Cattle Feed such as feed for Buffalo, Cow's, Bulls etc. Main machinery use for this purpose conveyors, grinders, mixer machine, cooler, sieve. This range of quality Cattle Feed Machinery features minimum energy consumption and high capacity. The modular structure of the plant is compact and it requires less investment in civil works. In addition to this, the modular structure is containerized and it assures convenient assembly and dismantle of the machinery.
Best India make heavy duty, Export quality
“GRINDING MACHINE” (Disintegrated type) with MS stricter long term working power .Rounding jail lock type easy process opening system. With10HP Crompton motor 440 volt and all complete stander accessories. POWER- 10HP (7.5) 440Volt.
Best India make heavy duty, Export quality “MIXER MACHINE” Drum size 100 kg. Batch time 10-15 minutes, 3HP motor Crompton and coupling, belt, pulley with all stander accessories.
Best India make heavy duty, Export quality “SCREW CONVEYER” Frequency conversion speed adjustable with all stander accessories. Power2.2 kw.
Best India make heavy duty, Export quality “PELLET MILL” Capacity 200-300KG/H With 10HP motor with all stander accessories.power-7.5kw.





₹ 275000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Floating Feed |
| Capacity | 50-1000KG/H |
| Motor Power | 15-150HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Die Size | 1 mm |
| Weight | 3000Kg |
| Material | MS/SS |
| Warranty | 1Year |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 325000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Mash Plant |
| Capacity | 2000 kg per hr |
| Motor Power | 35 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Mash |
| Number of blades | 38 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Rising |



₹ 275000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Pulverizer |
| Capacity | 1500 kg per hr |
| Motor Power | 25 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Grinding Fineness | 0.5 mm |
| Number of blades | 38 |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 420 V |
| Warranty | ONE YEAR |






₹ 275000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Plant Capacity | 200 kg/hr |
| Plant Type | Floating Feed |
| Motor Power | 20 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Fish Feed |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Material | MS/SS |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | MOTOR , PULLY |
We undertake turnkey project for Fish Feed Plant where the both floating and sinking fish feeds as per requirements. The plant will be equipped with size reduction, micro pulverizing, high shear mixtures and blenders and pelletisation or and Extrusion technology.
Specifications
Best India make heavy duty, Export quality “Automatic Cutting/Fish feed pellet machine” fitted on stand is very strong &sturdy used for making cutting feed of various sizes of thick or thin by changing only the perforated dies Capacity 100 kg -150Kg per hour with all stander accessories. With POWER- 30 HP MOTOR.
Best India make heavy duty, Export quality,
“PULVISOR” Machine Size (9”X15”)
Production Capacity (3mm Jali) 250kg to 350kg/ MS feeding hopper, Hammering blade place made by M.S materials. Blower Pipe line and cloth. Long time working capacity no maintenance, Two bearing with 15 HP Crompton motor, & Vibrate control channel and rubber pad, pulley ,belt, with all complete standard accessories.
Working system: - Hopper – Hammering blade – Jali – Blower – Pipe line – Re-cycling drum – Cloth billon – Finish product. With
POWER- 15 HP Motor (11.25 KW) 1440 RPM 440 volt.
Best India make heavy duty, Export quality “AUTOMATIC MIXER MACHINE” 304 SS body long term working power with gearbox of capacity 50 kg per batch ,with 3 HP motor Crompton 440V coupling, belt with all stander accessories.






₹ 275000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Floating Feed |
| Motor Power | 15 kW |
| Capacity | 300 kg per hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Die Size | 1 mm |
| Dimensions (LxWxH) | 1000*600*500 |
| Voltage | 440 V |
| Material | MS/SS |
| Warranty | 1 year |



₹ 275000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Type | Floating Feed |
| Motor Power | 15-150hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Fish Feed |
| Power Source | Electric |
| Weight | 100-1000 kg/Hour |
| Voltage | 440 V |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Rising |






₹ 275000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Floating Feed |
| Capacity | 50-1000KG/H |
| Motor Power | 15-150HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Die Size | 1 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Voltage V | 440 V |
| Warranty | 1 year |



₹ 125000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Pulverizer |
| Capacity | 200 kg per hr |
| Motor Power | 15 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Grinding Fineness | 0.5 mm |
| Number of blades | 36 |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 420 V |
| Warranty | ONE YEAR |



₹ 125000 / PieceGet Latest Price
| Plant Capacity | 500 kg/hr |
| Capacity | 300-5000KG/H |
| Plant Type | Semi Automatic |
| Motor Power | 6HP-100HP |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Mash |
| Usage | Broiler Feed |
| Material | MS |
| Voltage | 420 -220 V,420 -220 V |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India
















