We are a leading Manufacturer of automatic instant noodle making plant, instant noodle processing line, maggi making machine, instant noodles plant, instant noodle machine and instant noodles machinery from Kolkata, India.












₹ 2100000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h, 250 |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 10 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | Single Phase |
| Material | 304 SS |








₹ 3200000 / PieceGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | 5 stage |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Without Mixer |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 |
| Material | 304 SS |








₹ 650000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 10 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | 3 |
| Machine Power | 80-100 kw |













₹ 2200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 6'x5'x98' |
| Capacity | 250, 250 |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | 3 |











₹ 2100000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | Single Phase |
| Material | 304 SS |














₹ 650000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 200, 150- 200 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | 3 |
| Material | 304 SS |














₹ 650000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 10 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | 3 |
| Machine Power | 80-100 kw |












₹ 2100000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 250 kg/hr |
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h, 200 |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | 5 stage |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Power Source | Electric With Gear Motor |









₹ 3200000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h, 250 |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 10 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | 3 |
| Material | 304 SS |








₹ 3200000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Capacity(kg/hr) | 200 |
| Motor Power | 3 HP |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY AUTO |
| Phase | Single Phase |
| Material | Stainless Steel & Mild Steel |
| Weight | 300-1500 KG |
We are a known name in the market owing to the success of Instant Noodle Making Machine. This one from our side comes with perfect technology, compact structure, original design and stable performance. It has got high automation, convenient operation and low energy consumption. All working procedures from feeding to finished products can be accomplished automatically. This one is made available to the clients at extremely affordable rates.
Features:
Applications:
Specifications:











₹ 3200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h, 200 |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | 3 |








₹ 2200000 / PieceGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 250 kg/hr |
| Capacity | 250 |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | 5 stage |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Power Source | Electric With Gear Motor |
| Phase | 3 |
| Material | 304 SS |







₹ 650000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 250, 150- 200 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | 3 |
| Machine Power | 80-100 kw |




₹ 2200000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity | 150- 200 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 stage |
| Phase | Three Phase |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India












