Leading Manufacturer of namkeen frying machine, batch frying machine, chanachur frying machine, bhujia frying machine, automatic frying machine and diesel frying machine from Kolkata.




₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Fryer |
| Capacity | 300Kg/Hour |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Heating Type | Diesel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | MS/SS |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power Consumption | 1HP |
| Fuel | Diesel |



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Pan Size | 36x36 inch |
| Capacity(kg/hr) | 200 kg/h |
| Heating Type | Diesel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | ms/ss |
| Tilting Type | Manual Tilting |
| Power Consumption | 1 hp |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Brand | rising |



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 200-300 kg/h |
| Machine Type | Batch Fryer |
| Heating Type | Diesel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | ss /ms |
| Application | Namkeen |
| Power Consumption | 1 hp |
| Voltage | 220 v |
| Brand | rising |



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Machine Type | Batch Fryer |
| Heating Type | Diesel |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1 hp |
| Material | SS 304 |
| Application | Namkeen |
| Brand | rising |
| Horse Power | 1 |
| Phase | 1/3 |



₹ 650000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200-400 kg/h |
| Machine Type | Continuous Fryer |
| Heating Type | Diesel |
| Equipment Type | frying |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1 /3 hp |
| Material | MS |
| Application | Namkeen |
| Brand | rising |
| Material Grade | ms/ss |



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Machine Type | Batch Fryer |
| Heating Type | Diesel |
| Usage/Application | Chips |
| Equipment Type | frying |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS/SS |
| Application | Potato Chips |
| Power Consumption | 1HP |
| Fuel | Diesel |



₹ 32000 / PieceGet Latest Price
| Fuel Type | Diesel |
| Capacity | 200-300 kg/h |
| Burner Size | 8 inch |
| Bhatti Type | Square Bhatti |
| Application | ms |
| Power Consumption | 1 hp |
| Lining Material | febrication |
| Burner Type | dezel burner |
| Brand | rising |
| Phase | 3 |



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 300 kg/hr |
| Machine Type | Batch Fryer |
| Heating Type | Diesel |
| Equipment Type | Automatic Snacks Seasoning Syst |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | MS |
| Application | Namkeen |
| Fuel | Diesel |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200-300 kg/h, 250 kg/hr |
| Machine Type | Batch Fryer |
| Heating Type | Diesel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | SS 304 |
| Application | Namkeen |
| Voltage | 220 v |
| Power Source | 1 hp |
| Brand | rising |



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200 -300 KG/H |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Heating Source | Diesel |
| Fryer Type | Oil Circulated Fryer |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Material | SS 304 |
| Usage/Application | Potato Chips |
| Application | Potato Chips |
| Oil Holding | 60 l |
| Power Consumption | 1 HP |



₹ 255000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Machine Type | Batch Fryer |
| Heating Type | Husk Fired |
| Usage/Application | Chips |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS 304 |
| Application | Namkeen |
| Power Consumption | 1 HP |
| Fuel | wood |
| Brand | rising |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India









