Offering you a complete choice of products which include commercial four mill, commercial atta chakki machine, commercial chakki machine, flour mill machine, automatic flour mill plant and flour mill plant.




₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Capacity (kg/hr) | 250 kg/hr |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chakki Size (inch) | 24 inch |
| Chakki Size | 24 inch |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor Power (HP) | 15 HP |
| Motor Power | 18 HP |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Grinding Mechanism | Stone Grinding |
| Electricity Connection | Three Phase |




₹ 40000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity (kg/hr) | 250 kg/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Chakki Size (inch) | 24 inch |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Motor Power (HP) | 15 HP |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Motor Power | 15HP |
| Grinding Mechanism | Stone Grinding |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel (MS) |





₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 5 HP |
| Mill Type | Stone Chakki |
| Chakki Size | 24 inch |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Rising |
| Usage/Application | Commercial |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Capacity | 50 kg/hr |
We are holding rich experience in the domain of manufacturing and exporting a quality range of Atta Chakki Machine .
Specifications:
Other Details:-
Features:




₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Mill Type | Stone Chakki |
| Motor Power | AC |
| Chakki Size | 24 inch |
| Stone Size | 24 inch |
| Capacity | 250 KG PER HOUR |
| Operation Mode | Automatic |
| Warranty | 1 yr |
| Material | Mild Steel |
We have established ourselves as leading name of Flour Mill Machines. These are designed precisely and controlled by manual or pneumatic mode. It can make better grinding effect comparing with other ordinary mills. Complete sets of these flour mill adopt various configuration modes for different choices. There are streamlined design, reasonable layout and beautiful performance. It can be installed on a steel frame structure or in a concrete building. These
are made available to our clients at industry leading rates.
Features:
Applications:
Specifications:




₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 500 kg/hour |
| Operation Mode | Automatic |
| Chakki Size | 24 inch |
| Motor Power | 45 HP |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 2 |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Stone Size | 24 inch |



₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 500kg/hour |
| Chakki Size | 24 inch |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor Power | 45 HP |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 2 |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Stone Size | 24 inch |




₹ 360000 / PieceGet Latest Price
| Capacity (kg/hr) | 250 kg/hr |
| Production Capacity | 400 kg/hr |
| Chakki Size | 30 inch |
| Chakki Size (inch) | 24 inch |
| Motor Power (HP) | 15 HP |
| Motor Power | 15 HP |
| Grinding Mechanism | Stone Grinder |
| Stone Size | AS PER CAPACITY OF THE MACHINE |
| Operation Mode | Automatic, Semi-Automatic |
| Installation Services Required(Y/N) | Yes |










₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Mill Type | Stone Chakki |
| Motor Power | 20 HP |
| Chakki Size | 24 inch |
| Capacity | 250KG- PER HOUR |
| Operation Mode | Semi-Automatic, Automatic |
| Material | Mild Steel/Stainless Steel |
| Usage/Application | F0R MANUFACTURING FLOUR |
| Weight | 50 KH - 10 TON |
| Warranty | 1 Yr |
We are among the prestigious names in the industry, making available Flour Milling Machine for our treasured customers. Characterized by a compact design and sturdy mild steel construction, these machines are highly regarded by the customers. With their low power consumption and short work cycles, these machines help the customers in attaining high cost effectiveness. The offered machines are competitively priced.
Specifications:




₹ 40000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Grinding Capacity (per hour) | 250 kg/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Motor Power | 10 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Product Type | Commercial Chakki |
| Phase | Three Phase |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Stone Size | 20 inch |
| Usage/Application | Commercial |




₹ 220000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 250 kg hr |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Atta (Wheat) |
| Chakki Size | 24 inch |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor Power | 20 HP |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 1 |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Warranty | 1 year |



₹ 600000 / UnitGet Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity | upto 500 kg/rh |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Mill Type | Stone Chakki |
| Motor Power | 15 HP |
| Chakki Size | 24 inch |
| Stone Size | AS PER CAPACITY OF THE MACHINE |
| Operation Mode | Automatic, Semi-Automatic |
| Power Consumption | 3 H.P- 150 H.P |
| Voltage | 220 VOLT /440 VOLT |




₹ 225000 / UnitGet Latest Price
| Capacity | 200KG-4000 KG PER HOUR |
| Motor Power | 15 HP |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 1 |
| Usage/Application | F0R MANUFACTURING FLOUR |
| Operation Mode | Automatic |
| Warranty | 1 yr |
| Material | MS/SS |
| Power Consumption | 3 H.P- 150 H.P |
| Weight | 50 KH - 10 TON |
| Voltage | 220 VOLT /440 VOLT |




₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity (kg/hr) | 250 kg/hr |
| Production Capacity | 400 kg/hr |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Chakki Size (inch) | 24 inch |
| Motor Power (HP) | 15 HP |
| Motor Power | 118 HP |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Grinding Mechanism | Stone Grinding |
| Electricity Connection | Three Phase |


₹ 250000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 250 KG/HR |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor Power | 25 HP |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 1 |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Stone Size | 24 inch |
| Material | Mild Steel |





₹ 250000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 250 KG PER HOUR |
| Motor Power | 20 HP |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 2 |
| Usage/Application | F0R MANUFACTURING FLOUR |
| Operation Mode | Automatic, Semi-Automatic |
| Warranty | 1yr |
| Material | MS & SS |
| Power Consumption | 20 HP |
| Weight | 50 KH - 10 TON |
| Voltage | 440 VOLT |











₹ 90000 / UnitGet Latest Price
| Capacity (kg/hr) | 250 kg/hr |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Chakki Size (inch) | 24 inch |
| Motor Power (HP) | 15 HP |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 1 |
| Grinding Mechanism | Stone Grinding |
| Stone Size | AS PER CAPACITY OF THE MACHINE |
| Motor Power | AC |
| Usage/Application | F0R MANUFACTURING FLOUR |
| Operation Mode | SEMI-AUTOMETIC , FUL-AUTOMETIC, Semi-Automatic |


₹ 40000 / UnitGet Latest Price
| Capacity (kg/hr) | 250 kg/hr |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity | 200KG-250 KG PER HOUR |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Chakki Size (inch) | 24 inch |
| Mill Type | Stone Chakki |
| Motor Power (HP) | 15 HP |
| Motor Power | 15 HP |
| Grinding Mechanism | Stone Grinding |
| Chakki Size | 24 inch |
We are holding rich experience in the domain of manufacturing and exporting a quality range of Atta Chakki Machine . This equipment is manufactured in compliance with set industrial norms, using best quality materials and components. This equipment consumes less power and high operational fluency. We make this Atta Chakki Machineavailable for clients in different technical specifications as per their requirements. Also, we offer this equipment at cost effective prices.
Features:
Rugged design
Easy to install
Maintenance free


₹ 225000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chakki Size | 24 inch |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor Power | 20 HP |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 1 |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Stone Size | 24 inch |




₹ 550000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Requirement | 20 kw |
| Operation Mode | Automatic |
| Capacity | 300KG PER HOUR |
| Plant Type | Double Roller Body |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Usage | Industrial |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Power Rating | 25 H.P |
| Power Consumption | 18.5 KW |



₹ 550000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 300 Kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Power Requirement | 20 kw |
| Plant Type | Double Roller Body |
| Material of Construction(Contact) | Mild Steel |
| Motor Power | 25 HP |
| Usage | Commercial |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Commercial |






₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Grinding Capacity | 10–12 kg/hr |
| Capacity | 30 kg/hr |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Body Material | Mild Steel |
| Material of Construction(Contact) | Stainless Steel |
| Power Consumption | 0.75 kW |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Chamber Type | Stoneless |
| Usage/Application | Commercial |



₹ 170000 / PieceGet Latest Price
| Power Source | Electric |
| Motor Power | 15 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Ring Diameter | 450 mm |
| Capacity | 200 kg |
| Power | 25 HP |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Rising |
| Application | FMCG |



₹ 40000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application Type | Commercial |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Mill Type | Stone Mill |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Brand | RISING |
| Surface Finish | Painted |




₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Plant Capacity | 150kg/hour |
| Application | Dal |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Plant Type | Single Line |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Installed Power | 3 hp |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Body Material | Mild Steel |




₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Vibratory Sifter |
| Capacity | 150 Kg/hr |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Sieve Diameter | 48 inch (1220 mm) |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Number of Decks | 2 (Double Deck) |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Commercial |
| Motor Power | 3 HP |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India





















