Leading Manufacturer of chowmein making machine, automatic noodle making machine, automatic chowmein making machine, masala noodle making machine, chowmein noodles making machine and maggi making machine from Kolkata.







₹ 47500 / UnitGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 250 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY ATTO |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Type | Fully Automatic |
| Power Source | Electric With Gear Motor |
| Material | MS &SS |
| Weight | 300-1500 KG |





₹ 150000 / UnitGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 250 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY AUTO |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Type | Fully Automatic |
| Power Source | Electric With Gear Motor |
| Material | Stainless Steel & Mild Steel |
| Weight | 300-1500 KG |












₹ 47500 / UnitGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 250 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Type | Fully Automatic |
| Number of Rollers | 14 Rollers |





₹ 150000 / UnitGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Type | Fully Automatic |
| Number of Rollers | 10 Rollers |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY AUTO |
| Phase | Single Phase |
| Material | MS &SS |




₹ 150000 / UnitGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 250 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 250, 100 to 250 kg / hour |
| Production Capacity | 60 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY AUTO |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Type | Fully Automatic |
| Number of Rollers | 14 Rollers |





₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 KG/Hr |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | AUTOMATIC |
| Machine Type | 1- Stage, 3- Stage, SEMI-AUTO , AUTO, FULLY ATTO, 2- Stage |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 12 Rollers |
| Phase | Single Phase |
| Output | 0-50 kg/hr, 300-350 kg/hr, 200-300 kg/hr, 100-200 kg/hr, 50-100 kg/hr |
| Material | MS/SS |




₹ 650000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 200, 150to 250 kg / hour |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5-stage |
| Phase | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 300-1500 KG |
Our company has made a renowned name in the market owing to the success of Maggi Making Machine. This one from our side is best suited for mass production. Used for making Maggi, our range is not only easy to install but also engineered with perfection and attention to extract uniform size of output. Further, our range is widely renowned for its sturdy construction and operational fluency. We stand strongly behind every product supplied and distributed by us.
Features:
Low power consumption
Fluent operation
Low on maintenance
Applications:
Restaurants
Domestic usage
Canteens and hotel
Specifications:
Power: 2 hp-4 hp
Capacity: 65 kg/hr- 250 kg/hr
Material: Stainless Steel & Mild Steel




₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 250, 250 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 10 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 Stag |
| Phase | 1 phage |
| Material | S S & M S |




₹ 47500 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Capacity | 100 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 Stag |
| Phase | 1 phage |
| Voltage | 220 v |













₹ 47500 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity | 250 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 Stag |
| Phase | 1 / 3 PHAGE |
| Material | S S & M S |







₹ 3200000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity | 150 - 200 kg/h |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 hp |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 Stag |
| Phase | 3 PHAGE |
| Material | 304 ss |






₹ 36000 / UnitGet Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Motor Power | 3 HP |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 10 Rollers |
| Machine Type | SINGLE AND 3 PHASE |
| Phase | SINGLE AND 3 PHASE |
| Material | MS &SS |
| Weight | 300-1500 KG |
| Voltage | 220/440V |





₹ 47500 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Type | SEMI-AUTO |
| Number of Rollers | 2 Rollers |
| Machine Type | 1- Stage |
| Phase | Single Phase |





₹ 47500 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY AUTO |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Type | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Material | MS & SS |
| Weight | 300-1500 KG |
| Machine Power | AC |




₹ 150000 / UnitGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 250 kg/hr |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY AUTO |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Type | Fully Automatic |
| Power Source | Electric With Gear Motor |
| Material | MS & SS |
| Weight | 300-1500 KG |
Introducing a comprehensive range of Automatic Chowmein Making Machinewhich is widely used to make rice, wheat and other kinds of noodles. It can make different shape noodle by changing the molds. Built from stainless steel and galvanized iron which ensures a trouble free services. Automatic Chowmein Making Machine is designed according to the construction feature of fresh noodle. Vacuum flour mix improves the quality of dough. Curing system is designed as the "first in, first out" principle. Rollers with ripple improves the gluten net structure which makes the noodles more delicious. It is suitable for fresh and fine dried noodles manufacturers.
Special Features of our product are:
Corrosion resistant
Dimensionally accurate
Highly reliable
Application specific design
Excellent mechanical strength
High quality
Low price




₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity | 250 kg/h |
| Capacity Per Hour | 400 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 Stag |





₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Capacity | 250 kg/h, 250 |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Noodles/Chowmein |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Machine Type | 5 Stag |
| Phase | 1 / 3 PHAGE |
| Material | S S & M S |






₹ 220000 / UnitGet Latest Price
| Capacity Per Batch | 100 kg/batch |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Heating Source | Electric |
| Chamber Type | Single Chamber |
| Finish | Polished |
| Type | Fully Automatic |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY AUTO |
| Number Of Trays | 4 Trays |
| Material | MS OR THERMOSTATE |



₹ 150000 / UnitGet Latest Price
| Capacity Per Batch | 20 kg/batch |
| Capacity | 100 to 250 kg / hour |
| Heating Source | Electric |
| Chamber Type | Double Chamber |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Machine Type | SEMI-AUTO , AUTO, FULLY AUTO |
| Number Of Trays | 4 Trays |
| Automatic Grade | Semi-Automatic, Automatic |
| Output | 50-100 kg/hr, 200-300 kg/hr, 100-200 kg/hr |
| Material | MS &SS |






₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 250 kg/h |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Machine Type | 5 Stag |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 2.5 kw |
| Die Material | SS 304 |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | S S & M S |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India


















