Our product range includes a wide range of bhujia making machine, automatic namkeen frying plant, bhujia making machine manufacturer, namkeen making machine, namkeen machine manufacturer and namkeen making machine manufacturer.







₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Fryer |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Heating Type | Diesel |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Ganthia |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING OF NAMKEEN |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Model Name/Number | SEMI- AUTO , FULLY-AUTO |




₹ 750000 / UnitGet Latest Price
| Machine Type | Continuous Fryer |
| Heating Type | Diesel |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Application | Namkeen |
| Power | 0-25 |
| Power Consumption | 5HP |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | For Manufacturing Of Namkeen |
| Brand | Rising |




₹ 28000 / UnitGet Latest Price
| Machine Type | Sev Making |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Heating Type | Electric |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power | 1-3 hp |





₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Sev Making |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Heating Type | Electric |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power | 1-3 hp |





₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Sev Making |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Heating Type | Electric |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power | 1-3 hp |





₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Sev Making |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Heating Type | Diesel |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power | 1-3 hp |





₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Sev Making |
| Production Capacity | 250 kg /hr |
| Heating Type | Electric |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power | 1-3 hp |





₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Fryer |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Heating Type | Electric |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power | 1-3 hp |





₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Fryer |
| Heating Type | Electric |
| Production Capacity | 200 KG |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power | 1-3 hp |



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 200-300 kg/h |
| Machine Type | Batch Fryer |
| Heating Type | Diesel |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1 hp |
| Material | SS 304 |
| Application | Namkeen |
| Brand | rising |
| Horse Power | 1 |
| Material Grade | ms/ss |






₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Sev Making |
| Capacity | 300Kg/Hour |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Heating Type | Electric |
| Equipment Type | Namkeen Frying |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | MS/SS |
| Bowl Capacity | 250 kg/hour |
| Power Consumption | 1HP |







₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Snack Type | Bhujia |
| Type Of Namkeen | Bhujia |
| Operating Mechanism | Electric |
| Snacks Type | Namkeen |
| Usage/Application | For Manufacturing Of Namkeen |
| Phase Type | Single Phase |
| Capacity | 500 kg per hour |
| Brand | rising |
| Power | AC |
| Power Consumption | 1/2HP |







₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | snacks cutting |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 100kg to 500kg per hour |
| Usage/Application | For Manufacturing Of Namkeen |
| Application | Namkeen |
| Heating Type | Electric |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Power | AC |
| Power Consumption | 1/2 H.P- 3H.P |
| Voltage | 220 VOLT / 440 VOLT |





₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Application | weater dryer |
| Capacity(kg) | 50 |
| Heat Source | Electric |
| Capacity | 200 kg/h |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Operating Mode | Batch |
| Body Material | SS304 |



₹ 137000 / UnitGet Latest Price
| Pan Size | 36 inch |
| Batch Capacity | 25 kg |
| Application | Dry Fruit |
| Capacity | 25 kg |
| Material | SS OR COPPER |
| Pan Material | SS304 |
| Mounting Type | Stand Mounted |
| Drive Type | Gear Drive |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Rising |


₹ 18500 / PieceGet Latest Price
| Application | Oil Water |
| Capacity | 500 kg -1000kg/ hour |
| Capacity(LPH) | 300 |
| Separation Type | Centrifugal |
| Flow Capacity | 50 LPH |
| Oil Type | frying oil |
| Mounting | Floor Mounted |
| Size/Dimension | AS PER CAPACITY OF THE MACHINE |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Color | STEEL |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India














