We are a leading Manufacturer of sesame seed peeler machine, sesame seed hulling machine and sesame peeling machine from Kolkata, India.




₹ 95000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | rising |
| power | 2 kw |
| material | stainless |



₹ 95000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Country of Origin | Made in India |
| power | 3 hp |
| volt | 220 v |
| grde | auttometic |


₹ 95000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | sesame |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Product To Be Peeled | sesame |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Body Material | SS 304 |
| Peeling Method | water pressure |
| Power | 2 kw |
| Automation Grade | Automatic |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India

