Providing you the best range of chana processing machine, peeling machine manufacturer, gram peeling machine, automatic gram peeling machine and roasted chana peeling machine with effective & timely delivery.





₹ 145000 / UnitGet Latest Price
| Application Type | clening cum peeling |
| Power Source | Electric |
| Material Processed | Chana |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Three Phase |
| Machine Type | Roller Mill |
| Driven Type | Gear Driven |
| Automation Level | Automatic |
| Brand | Risisng |
| Capacity | 30 kg/hr to 1200 kg/hr |
We are one of the prominent manufacturers of superior quality Chana Pressing Machine.
Specifications:
Usage:
Applications:




₹ 135000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Application | gram |
| Capacity | 100 KG to 1 Ton |
| Product To Be Peeled | All Dal |
| Power Rating | 3 kW |
| Peeling Method | Brush Roller |
| Brand | Rising |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage V | 440 VOLT |
Owing to the vast experience and knowledge of this domain, we have been able to offer Piling Machines Machine to our valuable customers. Precisely engineered as per international standard, these machines are widely used for piling chana effectively. Manufactured from finest quality metals and alloys, these machines can be customized as per the requirements of the customers.
Specifications:




₹ 65000 / UnitGet Latest Price
| Application | gram |
| Capacity | 20KG- 400KG PER HOUR, 300 kg/hr |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Power Rating | 3 kW |
| Peeling Method | Brush Roller |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING OF SPICE |
| Weight | 100KG- 4TON |
| Power | 15HP |
| Material | MS |




₹ 165000 / PieceGet Latest Price
| Application | chana |
| Usage | Dal Mill |
| Power Rating | 3 kW |
| Installed Power | 5 hp |
| Peeling Method | Brush Roller |
| Plant Type | Double Line |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 50 KG -3000 KG |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 VOLT - 440 VOLT |
We offer highly sophisticated Automatic Gram Peeling Machine having a very high cleaning rate. These products are highly effective in removing stones and bad seeds from the processed seeds.
It is technical superior peeling machine which is arrived at by regular research and experiments within the industry.
Specifications:
Features:



₹ 63000 / PieceGet Latest Price
| Application | chana |
| Machine Type | Automatic |
| Power Rating | 3 kW |
| Body Material | Mild Steel |
| Peeling Method | Brush Roller |
| Power | 1-2 kw |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220v - 440v |
| Warranty | 1 yer |
| Grade | new |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India



