Providing you the best range of chemical grinder machine, grinding machine manufacturer, impact pulverizer machine, coal grinder machine and horizontal band saw machine with effective & timely delivery.




₹ 225000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Material Processed | Spices |
| Material To Be Pulverized | Spices |
| Motor Power | AC |
| Brand | Rising |
| Usage/Application | CHEMICAL GRINDING |
| Material | Mild Steel |
| Machine Material | Mild Steel |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 VOLT - 440 VOLT |
Applications:



₹ 125000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 10 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Material To Be Pulverized | Spices |
| Machine Material | Mild Steel |
| Cooling System | Air Cooled |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Brand | RISING |
| Grinding Material | ms |
| Grinding Wheel/Spindle Motor Power (HP/W) | 10 HP |



₹ 140000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200KG PER HOUR |
| Motor Power | 15 HP |
| Material Processed | Grains |
| Material To Be Pulverized | Spices |
| Brand | Rising |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING OF SPICE |
| Material | Mild Steel |
| Machine Material | Mild Steel |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 440 V |
Applications:




₹ 125000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 200–500 kg/hr |
| Motor Power | 15 HP |
| Machine Type | Hammer Mill Type |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Feeding Size | 0–10 mm |
| Phase | Three Phase |
| Discharge Fineness | 150 micron |
| Lining Material | Mild Steel |
| Power | 10 HP |




₹ 225000 / UnitGet Latest Price
| Cutting Capacity | 150 mm |
| Size/Dimension | 2450 x 1550 x 1670 mm |
| Blade Size | 3000x27x0.9 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Cut | Mild Steel |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Coolant System | Without Coolant |
| Material | MS/SS |
| Warranty | 1 Year |




₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Grinding Type | Special Purpose |
| Grinding Capacity | Up to 200 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING OF SPICE |
| Material | Mild Steel |
| Application | grain |
| Spindle Power | 7.5–11 kW |
| Control Type | electric |
| Capacity | 20KG- 4000KG PER HOUR |
| Power | 3hp-100hp |
Our organization is engaged in offering optimum quality Grinding Plant to our valuable customers. The machines, offered by us are widely used to grind ground pulses and cereals into fine powdered form known as sattu. These machines are highly demanded in the market for their rich features such as corrosion resistance, excellent performance, minimum power consumption, and easy operation.
Specifications:



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India




