Manufacturer of a wide range of products which include bee honey processing machine and chilli cutting machine.



₹ 170000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 500 kg/day |
| Process Type | Heating and filtration |
| Contact Material | SS304 |
| Heating Type | Steam heated |
| Filtration Type | Bag filter |
| Capacity | 100kg |
| Power Consumption | 3 kw |
| Capacity(kg) | 100 kg/hr |
| Brand | rising |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 55000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 30 Kg/hr |
| Motor Power | 3 HP |
| Operation Mode | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Electric |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cutting Function | Chopping |
| Cutting Style | blade |
| Voltage Supply | 10 hp |
| Brand | Rising Industries |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India
