Offering you a complete choice of products which include commercial wood boiler.



₹ 285000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Steam Capacity | 500 kg/hr |
| Capacity | 300 kg/hr |
| Boiler Capacity | 1000 kg/hr |
| Fuel Type | Wood Sawdust Fired |
| Type of Boilers | Wood Fired Steam Boilers |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Material | Mild Steel |
| Boiler Type | Fire Tube |
| Design | Water Tube |
| IBR Certification | Non-IBR |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India