We are a leading Manufacturer of coconut oil extraction machine, sunflower oil press machine and til charano machine from Kolkata, India.




₹ 15000 / PieceGet Latest Price
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Capacity | 2 ton/day |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Mustard Oil, Peanut Oil, Sunflower Oil, Cotton Seed Oil, Palm Fruit Oil |
With rich market knowledge as well as experience, we have been able to emerge as a trusted manufacturer and supplier of Oil Expeller. We manufacture this machine with the help of our skilled manpower using best quality cast iron and steel. This machine is used to extract oil from edible as well as non-edible oil bearing material. We check this Oil Expeller on defined quality parameters to provide the best range to clients. Also, we offer this machine at cost effective prices.
Features:
Oil Expeller
A professionally managed company engaged in offering a wide range of Oil Expeller that is used to extract oil from edible as well as non-edible oil bearing material. It is manufactured of premium quality raw materials and using innovative technology which make it durable and reliable. It is designed by our team of highly skilled professionals in compliance with industry standards. This Oil Expellers has many special features such as maximum oil yield at low operating cost, low power consumption, robust design, sturdy construction and cost effectiveness.



₹ 15000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | Rising industries |
With rich market knowledge as well as experience, we have been able to emerge as a trusted manufacturer and supplier of Oil Expeller. We manufacture this machine with the help of our skilled manpower using best quality cast iron and steel. This machine is used to extract oil from edible as well as non-edible oil bearing material. We check this Oil Expeller on defined quality parameters to provide the best range to clients. Also, we offer this machine at cost effective prices.
Features:
Oil Expeller
A professionally managed company engaged in offering a wide range of Oil Expeller that is used to extract oil from edible as well as non-edible oil bearing material. It is manufactured of premium quality raw materials and using innovative technology which make it durable and reliable. It is designed by our team of highly skilled professionals in compliance with industry standards. This Oil Expellers has many special features such as maximum oil yield at low operating cost, low power consumption, robust design, sturdy construction and cost effectiveness.


₹ 95000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100KG/H |
| Model | NEW |
| Country of Origin | Made in India |
| MOTOR | 3HP |
| POWER | 220V |
| GRADE | 304 SS |



A. K. Kuila (Managing Director)
Rising Industries
Teghoria, Loknath Mandir, Jhowtala, Ghosh Dutta Para, Kolkata - 700157, West Bengal, India

